ACS755SCB-200-PSF
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS755SCB-200-PSF
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -20°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PSF
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 10mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 200A
Response Time : 10µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 20mV/A
Linearity : ±0.8%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 35kHz
Voltage - Supply : 5V
Description : SENSOR CURRENT HALL 200A DC
Contact Now
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PSF